Успіх України у судовому процесі проти Російської Федерації в Апеляційному суді Англії стосовно єврооблігацій на суму 3 мільярди доларів США, випущених у грудні 2013 року

9/14/18

Сьогодні Апеляційний суд Англії проголосив довгоочікуване рішення за апеляцією України на рішення, постановлене Суддею Блером [Blair] у березні 2017 року у порядку спрощеного провадження на користь Росії у справі щодо так званого "російського боргу". Скасування попереднього рішення та надання Україні можливості представити свій захист в повному обсязі в суді першої інстанції є визначною перемогою України.

Рішення Апеляційного суду було винесене за результатами слухання апеляції України, що відбулося у м. Лондон з 22 по 26 січня 2018 року. До складу колегії, що розглядала апеляцію і тепер оприлюднила своє одностайне рішення, входять Леді-суддя Глостер (Lady Justice Gloster) (яка у той час займала посаду Віце-президента Апеляційного суду, Підрозділ у цивільних справах), Лорд-суддя Сейлз (Lord Justice Sales) та Лорд-суддя Девід Річардс (Lord Justice David Richards).

Апеляційний суд постановив повністю вмотивоване письмове судове рішення, яке є відкритим для загального доступу.

Перемога України

У своєму одностайному рішенні всі три судді Апеляційного суду Англії погодилися з тим, що суддя у першій інстанції помилково:
(1) відмовив Україні у судовому розгляді аргументів захисту щодо примусу; та
(2) відмовив Україні у постійному зупиненні провадження у разі, якщо англійський суд не може розглядати аргументи України стосовно примусу.

Таким чином, Україна успішно оскаржила рішення, постановлене Суддею Блером у порядку спрощеного провадження, і це рішення підлягає скасуванню.

Росія навела усі можливі аргументи задля того, щоб уникнути відповідальності за свої дії. Водночас Апеляційний суд одностайно вирішив, що англійський суд повинен провести повний та відкритий судовий розгляд позиції України.

Україна заявляє, що нібито укладені угоди стосовно "російських" облігацій є нікчемними та не підлягають примусовому виконанню з огляду на свавільні погрози та акти політичної і військової агресії Росії проти України.

Україна вітає цей важливий результат, який є ще одним свідченням того, що позиція України на цій стадії процесу є сильною.

Апеляційний суд засуджує дії Росії проти України

У своєму рішенні Апеляційний суд визнав, що Росія "вимагає від суду розгляду вимог задоговором… без надання Україні можливості захищатися, висуваючи аргумент захисту щодо примусу у ході судового розгляду". Апеляційний суд зазначив, що обрана Росією тактика суперечить "засадамправосуддя" та є "несправедливою."

Одним із мотивів відхилення Судом позиції Судді Блера стало те, що він не прислухався до захисту України щодо примусу - «жодна країна не має права використовувати на свою користь власні порушення» міжнародного права.

У зв’язку з цим, Апеляційний суд прямо зазначив у своєму Рішенні, що уряд Сполученого Королівства "вважає дії Росії щодо окупації Криму та надання допомоги бойовикам на сході України у протистоянні українській владі прямим порушенням зобов'язань Росії за міжнародним правом, у тому числі, зокрема, зобов'язань згідно з імперативними нормами, відображеними у статті 2(4) Статуту ООН".

Аспекти апеляції, стосовно яких Україна не здобула перемогу

Апеляційний суд підтримав рішення Судді Блера, ухвалене у порядку спрощеного провадження, у частині аргументації України щодо дієздатності, повноважень, непрямих умов та контрзаходів, і також погодився із суддею першої інстанції, що не існує інших вагомих підстав для повного судового розгляду.
Водночас, оскільки Україні вдалося домогтися скасування несприятливого рішення Судді Блера у частині аргументів щодо примусу, ухвалене у порядку спрощеного провадження рішенняскасовується, незважаючи на те, що Україна не перемогла з усіх аспектів. Апеляційний суд постановив, що позиція стосовно примусу підлягає повному та відкритому судовому розгляду, а отже Апеляційний суд не винесе рішення проти України.

Резюме

За результатами розгляду Апеляційним судом Англії апеляції України на рішення англійського суду першої інстанції:
- Україна виграла з питання необхідності розгляду аргументів щодо примусу у повному судовому процесі та з питання необхідності постійного зупинення провадження, якби англійський суд дійшов висновку про неможливість розгляду аргументів України щодо примусу.
- Україна програла з питань дієздатності, повноважень, непрямих умов та контрзаходів, а також із питання наявності інших вагомих підстав для повного судового розгляду.

Таким чином, рішення англійського суду першої інстанції, винесене у порядку спрощеного провадження, скасовано повністю.

Коментар в.о. Міністра фінансів Оксани Маркарової щодо рішення

В.о. Міністра фінансів України Оксана Маркарова коментує:

"Одностайні висновки Апеляційного суду надають Україні можливість представити перед судом свою давно відстоювану позицію про те, що угоди стосовно єврооблігацій на суму 3 мільярди доларів США є нікчемними та не підлягають примусовому виконанню. Це зумовлено зухвалими погрозами та актами агресії, які Росія вчинила проти України не тільки напередодні укладення відповідних угод, завдяки чому й забезпечила їх підписання, а також у період після підписання, та які вона продовжує чинити дотепер. Україна вітає надану можливість у повному обсязі представити та довести свою позицію щодо неправомірності дій Росії. Росія повинна нести відповідальність за свої міжнародно-протиправні діяння, і англійський суд чітко дав зрозуміти, що не ухилятиметься від прийняття рішення з цього питання."

Міністерство фінансів вдячне команді юридичних радників за тривалу та професійну роботу, спрямовану на захист прав та інтересів України у цій справі. Інтереси України представляють головний юридичний радник Алекс Гербі (Alex Gerbi) із міжнародної юридичної фірми, що спеціалізується на судових спорах, Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, UK LLP, англійські баристери королівський адвокат Банкім Сенкі (Bankim Thanki QC), королівський адвокат Бен Джеффі (Ben Jaffey QC) та Саймон Ейтрілл (Simon Atrill), та партнер Світлана Чепурна із української юридичної фірми Астерс.

Що далі?

Наскільки Україна розуміє, Апеляційний суд надав дозвіл обом сторонам оскаржити рішення Апеляційного суду до Верховного Суду Великої Британії.
Україна впевнена, що їй вдасться переконати Верховний Суд визнати та залишити в силі висновки Апеляційного суду. У будь-якому випадку Україна з нетерпінням чекає на можливість невдовзі заявити свої аргументи та надати докази свавільних актів агресії Росії у ході повного та відкритого розгляду справи у англійському суді.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити