Рада з фінансової стабільності: НБУ та Міністерство фінансів посилять координацію з метою макроекономічної стабілізації

2/2/16

29 січня 2016 року відбулося чергове засідання Ради з фінансової стабільності під головуванням Міністра фінансів України Наталії Яресько та за участі Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка.

Учасники Ради зазначили, що зовнішнє середовище стало значно менш сприятливим для економіки та фінансової системи України протягом останніх місяців. Це пов’язано як і з тривалим та стрімким зниженням цін на ключові українські експортні товари, так і з новими обмеженнями в торгівлі з Російською Федерацією та на транзит через її територію до третіх країн. Різка девальвація валют країн, що розвиваються, також значно нівелювала цінові конкурентні переваги українських виробників. Ці фактори разом із сезонними чинниками зумовили помітне зменшення експортної виручки української економіки протягом останніх місяців та посилили турбулентність на валютному ринку. Поглиблення дії цих чинників також є ключовими ризиками для української економіки на 2016 рік.

Водночас члени Ради відзначили поліпшення макроекономічних умов, зокрема уповільнення інфляції та досягнення цільових значень дефіциту бюджету минулого року. Продовжується відновлення депозитної бази банків, що є ознакою відновлення довіри до банківської системи. Також, за прогнозами НБУ, у 2016 році вперше буде зафіксовано приріст ВВП у річному вимірі після двох років зниження.

Учасники засідання підкреслили, що задля досягнення макроекономічної та фінансової стабільності необхідна тісна координація зусиль НБУ та Міністерства фінансів. Зокрема, узгодженість фіскальної та грошово-кредитної політики є запорукою успішного переходу до режиму інфляційного таргетування. «Ми не тільки віримо в інфляційне таргетування, ми його розпочали. Для країни з власним економічним курсом іншої альтернативи немає»,- зауважила Голова Національного банку України Валерія Гонтарева.

"Ми зайняли принципову позицію щодо пруденційної бюджетної політики та зменшення фіскальних ризиків для країни. Зокрема, в минулому році, вперше за багато років, ми мали успішне виконання державного бюджету. Цю виважену бюджетну політику ми продовжуємо і у 2016 році. Запланований дефіцит загальних фінансів на 2016 рік складає 3,7%, що буде фінансуватися неемісійними коштами", - сказала на засіданні Міністр фінансів.

Також Голова НБУ привітала повернення Міністерства фінансів на первинний ринок облігацій внутрішньої державної позики. «Випуск ОВДП з тривалими строками обігу формуватиме криву дохідності, яка є необхідним інструментом для реалізації монетарної політики Національного банку», - підкреслила Валерія Гонтарева.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк зазначив, що однією із передумов забезпечення фінансової стабільності є продовження повноцінного співробітництва з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком та іншими міжнародними партнерами.

Нагадаємо, що Раду з фінансової стабільності створено у березні 2015 року указом Президента України. До її складу входять Голова Національного банку України, Міністр фінансів України (співголови Ради), Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, директор-розпорядник ФГВФО, заступник Голови Національного банку України, заступник Міністра фінансів України. Рада є форумом для професійного обговорення ризиків, що загрожують фінансовій стабільності держави.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити