Корпоратизація та сертифікація Укренерго як незалежного системного оператора є передумовою отримання макрофінансової допомоги від ЄС

12/18/18

14 листопада Кабінет Міністрів своїм рішенням передав ДП «НЕК «Укренерго» в управління Міністерству фінансів України. Сьогодні це рішення було опубліковано.

«Завданням Міністерства фінансів є прискорити процес корпоратизації Укренерго та запровадити високі стандарти корпоративного управління у компанії. Це дозволить досягти значного прогресу в імплементації законодавства про ринок електроенергії, уможливить сертифікацію Укренерго як незалежного оператора системи передачі електроенергії та дозволить відокремити контроль за виробництвом електроенергії та її передачею, що є передумовою отримання наступних траншів макрофінансової допомоги від ЄС», - сказала Міністр фінансів Оксана Маркарова.

Міністерство фінансів не має конфлікту функцій як розробника галузевої політики та власника, що є запорукою успішного запровадження системи корпоративного управління держпідприємства та його сталого розвитку.

«Кабмін, Міненерго, Мінінфраструктури та Мінрегіон вже володіють державними підприємствами, які здійснюють діяльність на суміжних ринках. На Міністерство економіки теж покладено функції з управління Укрзалізницею, яка має ліцензію на розподіл електроенергії. Тому ці органи не можуть виступати у ролі власника Укренерго – це заборонено вимогами щодо незалежних операторів систем передачі електроенергії. З цієї точки зору із існуючих органів виконавчої влади найкращим кандидатом на цю роль є саме Мінфін», - сказав Андрій Бойцун, радник з реформування державних підприємств та приватизації Стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні (SAGSUR).

«Мінфін має великий інституційний досвід управління об’єктами державної власності, зокрема банками, і є автором реформи корпоративного управління в державних банках, яка спрямована на утвердження міжнародних стандартів корпоративного управління,» – додала Маркарова.

Стратегічне управління та контроль за діяльністю Укренерго здійснюватиме наглядова рада компанії. До її складу увійшли чотири незалежні члени, які є досвідченими професіоналами і мають значний міжнародний досвід трансформаційних процесів в енергетиці, а також три представники держави.

У міжнародній практиці Міністерство фінансів часто є тим органом, на який покладено здійснення функції державної власності. Зокрема, держава володіє часткою у 42 європейських операторах систем передачі електроенергії, при цьому у 12 із них держава реалізовує функцію власника саме через Мінфін.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити