Інформаційна довідка щодо питань залучення Україною макрофінансової допомоги ЄС

3/18/14

В рамках співробітництва України з ЄС, Рішеннями Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу від 12 липня 2002 року № 2002/639/EC та від 7 липня 2010 року № 646/2010/EU було схвалено надання Україні макрофінансової допомоги – фінансової підтримки ЄС шляхом надання кредитних ресурсів загальною у сумою до 610 млн. євро для підтримки стабільності фінансово-економічної системи країни.

Допомога може бути надана чотирма траншами у сумі 100, 10, 250 та 250 млн. євро. Другий та третій транш може бути перераховано одночасно. Період між наданням першого, другого-третього та четвертого траншів становить не менше 3 місяців. Строк погашення кредиту – 15 років. Точна відсоткова ставка запозичення буде відома тільки в час виходу Європейської Комісії, що має найвищий кредитний рейтинг (ААА), на зовнішній ринок запозичень для отримання коштів, що перераховуватимуться Україні за тією ж кредитною ставкою.

Детальні умови фінансування, які найкращим чином відповідають потребам України, визначатимуться спільно Українською та Європейською Сторонами за результатами консультацій. Після таких консультацій Українська Сторона направлятиме запит на надання траншу, визначаючи основні бажані умови.

Інструментом надання макрофінансової допомоги ЄС є Меморандум про взаєморозуміння та Кредитна Угода між Україною та ЄС. Меморандумом визначено передумови виділення коштів, зокрема загальні умови – задовільне проведення заходів з реалізації майбутніх домовленостей, досягнутих між Україною та МВФ, а також позитивні результати оцінки ЄС успіхів щодо проведення структурних реформ. Кредитна Угода визначатиме технічні особливості надання позикових коштів.

Перший транш допомоги буде виділено після ратифікації Меморандуму та Кредитної угоди Верховною Радою України за умови, отримання Україною виплат в рамках домовленостей, що буде досягнуто з МВФ.

Наступні транші надаватимуться за результатами виконання Урядом України визначених у Меморандумі критеріїв у сферах 1) управління державними фінансами, 2) торгівлі, 3) енергетики, а також реалізації 4) податкової політики та 5) політики у фінансовому секторі.

Оскільки переговорний процес щодо узгодження умов надання Україні макрофінансової допомоги ЄС тривав протягом тривалого часу, певна кількість заходів, необхідність реалізації яких визначена згаданим Меморандумом, на даний час вже виконана або перебуває на стадії активної реалізації.

Залучення макрофінансової допомоги ЄС є актуальним питанням перш за все з огляду на прийнятну процентну ставку запозичення кредитних ресурсів. Крім того, залучення кредитних ресурсів Європейської Комісії має бути показником стабільності фінансово-бюджетної системи України та сигналом для потенційних інвесторів. Важливим аспектом отримання вказаної допомоги є також поглиблення фінансового співробітництва між Україною та Європейським Союзом.

Отримання можливості залучення такого виду допомоги від Європейського Союзу, в доповнення до майбутньої Угоди з МВФ, Українська Сторона розглядає не тільки як можливість залучення додаткових фінансових ресурсів за вельми прийнятною процентною ставкою, а й як важливий сигнал інвесторам та світовій спільності про стабільність фінансової ситуації в державі та доцільність здійснення інвестицій в її економіку. Крім того, підписання цих договорів Українська Сторона розцінює як готовність Європейського Союзу до подальшого співробітництва та його поглиблення, за умови проведення Україною необхідних реформ.

Закон України “Про ратифікацію Меморандуму про взаєморозуміння між Україною як позичальником та Європейським Союзом як кредитором і Кредитної угоди між Україною як позичальником, Національним банком України як агентом позичальника та Європейським Союзом як Кредитором щодо надання Україні макрофінансової допомоги Європейського Союзу у сумі до 610 мільйонів євро” було ратифіковано Верховною Радою України 04.03.2014.

Наразі здійснюються заходи стосовно набуття чинності зазначеним Меморандумом.Завантажити файл


Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити