Головна сторінка Інтернет-ресурси 07 жовтня 2015
українська росiйська англiйська


Якщо Вас цікавить інформація щодо державного боргу України - натисніть сюди

Якщо Вас цікавлять основні показники фінансового стану України - натисніть сюди

Якщо Вас цікавить інформація щодо споживання та тарифів на газ та тепло - натисніть сюди

« Жовтень 2015
пн вт ср чт пт сб нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
початок діапазону
дд мм рр
кінець діапазону
дд мм рр
[Показати]

Архів  »  Temp  »  Вищі навчальні заклади Міністерства фінансів України  »  Інформація для підготовки щорічної доповіді Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України про становище молоді у вищих навчальних закладах Міністерства фінансів України (за підсумками 2005 року)Інформація для підготовки щорічної доповіді Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України про становище молоді у вищих навчальних закладах Міністерства фінансів України (за підсумками 2005 року)
01.09.2006 | 15:22 | Управління персоналом версія для друку

Мережа вищих навчальних закладів Міністерства фінансів України складається з семи вищих навчальних закладів, а саме: Український державний університет економіки і фінансів з відокремленими структурними підрозділами – Одеським інститутом фінансів та філіями у містах Донецьку і Харкові, а також Буковинська, Дніпропетровська та Львівська державні фінансові академії. Загальна чисельність студентів у вищих навчальних закладах на початок 2005 року становила 11 754 осіб, з них на денній формі навчання – 6 275 осіб.

На виконання Загальнодержавної програми підтримки молоді на 2004-2008 роки, Програми роботи з обдарованою молоддю на 2001-2005 роки та з метою створення сприятливих умов для розвитку творчого потенціалу молоді навчальними закладами розроблені та здійснюються заходи, спрямовані на національне, патріотичне, правове, трудове і професійне, морально-етичне, естетичне, фізичне, статеве та екологічне виховання. У всіх вищих навчальних закладах діють органи студентського самоврядування, студентські профспілки, молодіжні студентські об’єднання, предметні гуртки, наукові студентські товариства, студентські спортивні об’єднання, колективи художньої самодіяльності, клуби за інтересами.

Робота вищих навчальних закладів спрямована на сприяння творчому та інтелектуальному розвитку молоді, переходу від авторитарності до співробітництва у відносинах між викладачем та студентом.

Вищими навчальними закладами проводиться робота з добору на навчання талановитої молоді. Так, Дніпропетровською, Буковинською та Львівською державними фінансовими академіями робота з добору майбутніх студентів розпочинається ще у старших класах шкіл, з якими укладені відповідні угоди. У школах відкриті класи профільного економічного навчання. Викладачі Буковинської академії проводили профорієнтаційну роботу у 12 областях України, де було укладено біля 200 договорів. 

 

1. Соціальний захист студентської молоді

Належна увага науково-педагогічними, педагогічними колективами навчальних закладів приділяється соціальній підтримці, допомозі і захисту студентів-інвалідів, сиріт, осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, студентів з багатодітних та малозабезпечених сімей, молодих сімей. Діти-сироти, що навчаються у підпорядкованих навчальних закладах, забезпечені безкоштовним харчуванням, звільнені від сплати за гуртожиток, їм систематично надається матеріальна допомога. Для сімейних студентів систематично проводяться лекції-бесіди фахівців з питань психологічного сумісництва, запобігання виникненню сімейних конфліктних ситуацій, виховання дітей тощо. Навчальні заклади підтримують тісні контакти з Центрами соціальних служб для молоді.

У Буковинській академії за успіхи у навчанні, науково-пошуковій роботі, активну участь у громадському житті сотні студентів були нагороджені грошовими преміями на загальну суму 131 тис. грн., ще майже 100 студентів відзначено грамотами та Почесними грамотами навчального закладу. Особлива увага ректоратом Академії приділялася найбільш соціально незахищеним студентам. Так, виплати дітям-сиротам та матеріальна допомога студентам з числа особливих категорій у 2005 році становила 27 325 гривень, студенти, постраждалі від аварії на Чорнобильській АЕС, отримали понад 70 000 гривень. Значно покращився матеріально-технічний стан студентського гуртожитку №1, житлові кімнати якого переплановані на проживання 2-3 осіб, забезпечені холодильниками, телевізорами, необхідними меблями. Студенти повністю забезпечені гарячою і холодною водою, душовими кімнатами, просторими кухнями із сучасним обладнанням та дизайном, допоміжними побутовими та гігієнічними кімнатами.  

З метою забезпечення виконання студентами своїх обов’язків та захисту їх прав у Дніпропетровській академії створене студентське самоврядування, яке тісно співпрацює з адміністрацією. Активну участь члени студентського самоврядування беруть у призначенні іменних стипендій, стипендії голови районної ради Амур-Нижньодніпровського району, міського голови, які призначаються найбільш обдарованим та активним студентам. Два роки поспіль кращі студенти академії виборюють право отримувати Премію Кабінету Міністрів України за особливі досягнення у розбудові держави.      У 2005 році зазначену Премію отримали студенти Герман Т. та       Прокоф’єва М. 

У Львівській академії проводилися зустрічі з психологами та соціальними педагогами Львівського обласного центру соціальних служб для молоді на тему: „Професійні і духовно-культурні орієнтації сучасної молоді”. На балансі Академії гуртожиток на 344 місця, якими першочергово забезпечуються студенти-сироти, напівсироти, студенти з числа осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також студенти з малозабезпечених сімей. Для покращання умов проживання у гуртожитку впродовж 2005 року проведено оновлення матеріальної бази, а саме: замінено 150 ліжок, 40 шаф для одягу, встановлено 16 сучасних електроплит на кухнях, переобладнано систему водопостачання, замінено дверні блоки.

В Українському державному університеті економіки і фінансів 75% контингенту студентів, які навчаються за рахунок коштів державного бюджету, забезпечені стипендією. Оплата за проживання у гуртожитку становить 25 гривень.

У Харківській філії 19,8% студентів – це діти-сироти, напівсироти, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС, інваліди, особи з багатодітних родин та студенти, що мають дітей. За рахунок стипендіального фонду та профспілкових коштів їм надана матеріальна допомога у сумі 21 382 гривень. Студентів, які досягли значних успіхів у навчальній, науково-дослідницькій, спортивній, художній, громадській діяльності, премійовано на суму 130 770 гривень та відзначено грамотами, дипломами, подяками. Для створення сучасних матеріально-побутових умов у 2005 році було витрачено 469 700 гривень, і це без підвищення сплати за проживання у гуртожитку. У гуртожитку філії діють Клуб молодої сім’ї, Клуб цікавих зустрічей, гурток „Господиня”, на заняттях якого дівчата вчаться шити, готувати, в’язати, створювати художні вироби. Ними пошиті костюми для художньої самодіяльності, виготовлені штори для кімнат і залів гуртожитку тощо.

  Для підтримки та соціального захисту обдарованої молоді у Львівській академії призначено 10 персональних стипендій ректора, 4 соціальні стипендії. 55 студентів отримали матеріальну допомогу у сумі 4 164 грн., а також студентам, які брали участь у культурно-громадській роботі, виплачено премій у сумі 84 636 гривень.     

Відповідно до встановленої квоти студенти Дніпропетровської та Львівської академій отримували соціальну стипендію Верховної Ради України.  

 

2. Студентське самоврядування

2005 рік відзначений помітним пожвавленням діяльності органів студентського самоврядування, посиленням їх активності у виробленні і прийнятті рішень, які стосуються різних сторін студентського життя, що відповідає принципам Болонської декларації, де студентство розглядається як партнер. У навчальних закладах утворено студентський парламент, який поступово стає однією з найбільш активних ланок студентського самоврядування, спрямовуючи свою діяльність на захист і задоволення загальних, соціальних, економічних, творчих, духовних, спортивних та інших інтересів студентства.

При Навчально-науковому комплексі вищих навчальних закладів Міністерства фінансів України утворено студентську колегію з правом дорадчого голосу, членами якої є представники всіх підпорядкованих Міністерству навчальних закладів.

 

3. Робота з  працевлаштування

 Для забезпечення працевлаштування випускників всіма підпорядкованими Міністерству вищими навчальними закладами укладені угоди про підготовку фахівців з органами Міністерства фінансів України, податковими органами,  органами державного казначейства та контрольно-ревізійними управліннями, комерційними банками, страховими компаніями, підприємствами різних форм власності.

Заслуговує на увагу ця робота у Дніпропетровській академії, де діє молодіжне кадрове агентство „Вибір”. Агентство проводить роботу з надання можливості працевлаштування випускникам у місті Дніпропетровську та по Україні: організовується співпраця з підприємствами; розроблені рекомендації для студентів зі складання резюме, пошуку роботи; організовані зустрічі студентів з представниками рекламних агентств та рекрутингових організацій; підготовлено перелік підприємств, які виявили бажання взяти участь у ярмарку праці (з проведенням попередніх переговорів); створено сайт вакансій посад за спеціальностями економічного напряму підприємств та організацій міста Дніпропетровська; проведено консультації з працевлаштування, тренінги для студентів із технології пошуку роботи.

 

4. Науково-дослідна робота студентів

Особлива увага педагогічними колективами приділяється науково-дослідній роботі студентів як базису підготовки майбутнього кваліфікованого фахівця. Постійно забезпечується участь студентів у конкурсах наукових робіт, олімпіадах, конференціях як на кафедрах, циклових комісіях, так і поза межами навчального закладу.

У Львівській академії стало традицією щорічне проведення студентської науково-практичної конференції за участю студентів всіх курсів із залученням аспірантів та молодих викладачів. Кращі студентські роботи публікуються у Гуманітарному віснику Львівської державної фінансової академії.

У Буковинській академії роботою у науковому студентському товаристві охоплено понад 20% студентів денної форми навчання. Протягом 2005 року студентами академії підготовлено і опубліковано понад 200 статей.  Наукові роботи студентів цього навчального закладу відзначені п’ятьма дипломами, одним сертифікатом та трьома грамотами провідних вищих навчальних закладів України. Стипендіат Президента України     Євтухівський Ю. нагороджений дипломом за третє місце у ІІ Всеукраїнській студентській науково-практичній конференції „Стратегія економічного розвитку регіонів у ХХІ столітті”, яка відбулася   24-25 березня 2005 року. Почесною грамотою Київського національного економічного університету ім. В. Гетьмана нагороджений студент Кузь В. за друге місце у Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів та молодих вчених „Методика обліку, аналізу та аудиту в контексті світової та вітчизняної практики їх вдосконалення” (секція „Аудит та державний фінансовий контроль”), яка відбулася 28 квітня 2005 року. У травні 2005 року команда академії посіла третє місце у VІ Всеукраїнському конкурсі „Студенти у вільному підприємстві” за міжнародною молодіжною економічною програмою „SIEF. Changing the World”. Студент Лис Б. нагороджений дипломом за кращу доповідь на Другій міжнародній науково-практичній конференції „Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, географія, історія, право”, яка проходила 19-20 травня у Волинському державному університеті ім. Лесі Українки. У грудні 2005 року на базі Буковинської академії проведено міжвузівську науково-практичну конференцію студентів та молодих вчених, у якій брали участь представники 17 вищих навчальних закладів України. У зв’язку із входженням України в європейський освітній та науковий простір  студенти більш активно залучаються до наукових досліджень з актуальних питань європейської та євроатлантичної інтеграції. Так, вони брали участь у міжнародних науково-практичних конференціях молодих науковців, аспірантів та студентів: „Європейські інтеграційні процеси та транскордонне співробітництво” (м. Луцьк), „Управління регіональним та економічним розвитком в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції” (м. Івано-Франківськ).        

У Дніпропетровській академії діє студентське наукове товариство, яке охоплює 11 науково-дослідних студентських груп. Поряд із цим періодично створювалися тимчасові наукові групи, діяльність яких була спрямована на участь у студентських наукових заходах міжвузівського, регіонального, Всеукраїнського та міжнародного рівнів. У січні 2005 року розпочато І тур Всеукраїнської студентської олімпіади. Були визначені переможці І туру з навчальних дисциплін „Менеджмент”, „Конфліктологія”, „Управління групами”, „Українська та іноземна мови”, „Математика”, „Інформатика” та ін. У ІІ турі олімпіади брали участь 20 студентів, 7 з яких увійшли в першу десятку серед більше ніж 60 учасників. Команда Академії з дисципліни „Математика” нагороджена грамотою оргкомітету. Заохочувальним дипломом Міністерства освіти і науки України нагороджений студент Долгушин І. У квітні керівництво академії отримало подяку від голови правління Укрсоцбанку за активну участь 30 студентів у Всеукраїнській студентській олімпіаді серед студентів економічних ВНЗ України. У міському конкурсі „Інтелект-Творчість-Успіх” студенти академії отримали один диплом першого ступеня, два – другого та два – третього, а також цінні подарунки та грошові премії. У травні студентським науково-дослідним бюро проведена VІІ Міжвузівська студентська науково-практична конференція, присвячена Дню науки. У вересні–грудні 2005 року в Академії був проведений І етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук, дев’ять з яких відібрані для участі у другому турі. За високий рівень та практичну значущість наукової роботи студенти Палтусова І. та Єфремова І. нагороджені дипломами VІІ Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених „Фінансовий і банківський менеджмент: досвід і проблеми-2005”. 

В Українському державному університеті економіки і фінансів проведено студентську наукову конференцію на тему: „Розвиток економічної теорії в українських класичних університетах (ХІХ ст. – 20-ті роки ХХ ст.). Також більше 100 студентів брали участь у ряді конкурсів на кращу студентську наукову роботу. Студент Золотарьов А. зайняв перше місце у Всеукраїнському конкурсі на кращу студентську роботу з соціології.

У Донецькій філії діє наукове студентське товариство, щорічно проводиться наукова студентська конференція, переможці якої заохочуються адміністрацією навчального закладу. Кращі роботи беруть участь у міжвузівських та всеукраїнських конкурсах на кращу наукову студентську роботу. Однією з форм становлення та утвердження активної громадянської позиції є проведення дебатів, у підготовці яких активну участь беруть студентський актив та члени наукового студентського гуртка. Проведення дебатів надає можливість співпрацювати зі студентською молоддю інших навчальних закладів, переймати кращий досвід та ділитися своїми здобутками. У філії відбулися „Cім тижнів циклових комісій спеціальних дисциплін”, під час яких проведені конкурси творчих робіт „Економіка очима студента”, „Комп’ютер у моєму житті”, олімпіади з бухгалтерського обліку і фінансів, теоретична конференція.      

В Одеському інституті фінансів діють наукові гуртки з курсів „Фінансовий аналіз”, „Статистика”, „Бухгалтерський облік”, „Фінанси підприємств”, „Історія України”. На підставі результатів тестування зі спеціальних дисциплін кращі першокурсники залучаються до участі у гуртках, клубах за спеціальними програмами, які передбачають участь у брейн-рингах, олімпіадах та інших змаганнях з інтелектуального розвитку. Було проведено студентський науково-практичний семінар на тему: „Посилення державного фінансового контролю – реалізація політики держави у сфері використання бюджетних коштів”, а для студентів випускного курсу – науково-практичний семінар за темою: „Проблеми управління фінансами суб’єктів господарювання в Україні”. У березні–квітні проводилися предметні олімпіади, переможці яких брали участь в обласних турах серед вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації. У цих олімпіадах студенти Одеської філії стали переможцями у номінаціях: „Економіка підприємств”, „Інформатика”, „Фізика” (1 місце), „Англійська мова” (2 місце), „Математика” (3 місце). Студентка Танасова А. нагороджена дипломом V Всеукраїнського конкурсу „Молода економіка”, а студентка Бовраш О. – дипломом ІІ Міжнародної науково-практичної конференції аспірантів та студентів „Проблеми розвитку фінансової системи України”.  Одеський інститут став ініціатором проведення студентської науково-практичної конференції ВНЗ ІІ-ІІІ рівнів акредитації Одеської області на тему: „Шлях України в майбутнє через Євроатлантичний вибір”.

У Харківській філії протягом 2005 року працювали студентські наукові гуртки „Основи алгоритмізації” та „Інтернет-гурток”, на заняттях в яких студенти удосконалювали володіння сучасними інформаційними технологіями. Результатами „Англійського клубу” стали дослідницькі праці студентів на тему: „Видатні економісти світу та України” та проведення міні-конференції за результатами цих досліджень. Також було проведено конкурс на кращого знавця бухгалтерського обліку, олімпіади з інформатики, комп’ютерної техніки, вищої математики, іноземної мови. В ХІ міському конкурсі студентських наукових робіт брали участь такі студенти:     Зюзюкіна С. – „Українська  модель  недержавних  пенсійних фондів”, Євтушенко О. –  „Психологічні аспекти становлення молодого фахівця в умовах сучасної освітньої парадигми”, Миненко В. – „Гроші від зародження і до сучасних їх видів”.

 

5. Правове виховання

У вищих навчальних закладах Міністерства фінансів України згідно з Указом Президента України від 25 грудня 2000 року №1376/2000 "Про комплексну програму профілактики злочинності на 2000-2005 роки" та з метою підвищення рівня правових знань молоді, виховання поваги до Конституції України, законів, державних символів, прав і свобод людини проводилася робота з питань профілактики правопорушень.

У Буковинській академії після завершення першої екзаменаційної сесії, що є важливим контрольним етапом у процесі адаптації нового контингенту студентів, проведені загальноакадемічні збори батьків. Ділова і відверта розмова з ними кураторів груп, викладацького складу, представників адміністрації щодо успішності та поведінки їх дітей дає позитивні результати та дозволяє сторонам коригувати виховну роботу, будувати її більш цілеспрямовано з урахуванням індивідуальних особливостей студентів. Окрім цього, в Академії діють інформаційно-дискусійні клуби, тематикою яких були: „Правопорушення і злочинність серед молоді: закономірність чи випадковість?”, „Милосердя й терпимість – характерні риси і норма життя цивілізованого суспільства” (до Міжнародного Дня інвалідів), „Родина. Рід. Які слова святі” (до Дня матері та Міжнародного Дня сім’ї) та ін. Чільне місце у студентському осередку займає багатотиражна газета „Фінансист”. У кожному випуску студенти друкують замітки, статті, враження від зустрічей, поїздок, вірші, конкурсні роботи. Постійними рубриками стали „Культура української мови”, „Я і закон”. У 2005 році проведена широка дискусія студентів і викладачів на тему „Що таке щастя?”.    

У Дніпропетровській академії організована діяльність ради з питань профілактики правопорушень. В академії постійно приділяється увага темі торгівлі людьми. З цією метою використовуються матеріали відеофільму „Жертви мовчання”. Також проведені тематичні години з питань протидії світової спільноти міжнародному тероризму. Традиційно проводяться зустрічі студентів з фахівцями правоохоронних органів, обговорення телепрограм за правовою тематикою. За 29 років існування навчального закладу не було випадків правопорушень, не зареєстровано студентів, які вживають наркотики, що дозволяє зробити висновок про належний рівень організації виховної роботи.

У Львівській академії з метою формування норм правової поведінки студентів в Академії проводяться зустрічі з представниками органів внутрішніх справ, податкової міліції та ін. Упродовж 2005 року були проведені лекції на теми: „Про колектив, про колективну та індивідуальну відповідальність”, „Міжнародний день боротьби проти насильства в сім’ї”, „10 грудня – День прав людини”.  З метою профілактики вчинення правопорушень Львівська академія постійно співпрацює з працівниками правоохоронних органів, які проводять зі студентами лекції та бесіди. Викладачами правових дисциплін організовуються тематичні вечори на правові теми. З метою надання допомоги у питаннях, пов’язаних з підготовкою молоді до шлюбу та збереження репродуктивного здоров’я сім’ї, з вересня 2004 року діє „Клуб усвідомленого батьківства”. У рамках цього клубу розглянуті проблеми: „Питання планування сім’ї і здорового материнства у світлі біоетики”, „Дружба, товаришування, кохання” та ін.     З метою ефективної психологічної просвіти утворено дискусійний клуб „Слухаю. Думаю. Говорю”, яким проведені диспути з тематик: „Українське суспільство: патріархальне чи матріархальне?”, „Що важливо для молодого фахівця: можливість кар’єрного росту чи хорошого професійного стажування?”. 

В Одеському інституті кураторами студентських груп, вихователями гуртожитків проводяться зустрічі студентів з фахівцями правоохоронних органів, працівниками і юристами органів податкової служби, що вже стали традиційними. Ними проведені бесіди-лекції на теми: „Наркотики та їх наслідки”, „Віра, Надія, Любов”, „Протидія торгівлі людьми”, „Боротьба зі злочинністю”, „Адміністративна та карна відповідальність за здійснювання злочинів”, „Протиправні дії неповнолітніх і їх наслідки”. Студентським науковим товариством проведено круглий стіл на тему: „Ненасилля в політиці: ідеологія і практика”.

У Харківській філії постійно відбуваються зустрічі з юристами та правоохоронцями, волонтерами Центру духовної та соціально-психологічної реабілітації „Еммануїл”, Всесвітньої організації боротьби з наркотиками „Нарконон”, зі спеціалістами Фонду спасіння дітей і підлітків України від наркотиків, лікарями районної поліклініки №11 та ін. Проведено круглий стіл за участю студентів, громадських організацій і представників Міжнародного жіночого правозахисного центру „Ла Страда – Україна” з питань запобігання торгівлею людьми. 

 

6. Патріотичне виховання

З метою патріотичного виховання як основи духовного розвитку особистості, формування патріотичних почуттів, високого ідеалу служіння своєму народові, утвердження почуття патріотизму та національної гідності навчальними закладами проводиться планова робота. Студенти всіх підпорядкованих навчальних закладів щороку беруть участь у Всеукраїнському конкурсі кращого знавця української мови імені Петра Яцека.

Буковинською академією проведені конкурси творчо-пошукових робіт, присвячених життю і творчості Т.Г. Шевченка, екскурсії по видатних історичних пам’ятках історії та культури українського народу, музеях відомих діячів літератури і мистецтва тощо. Також проведено низку заходів на теми: „Цей подвиг звучить у піснях і легендах сьогодні”, „Ніхто не забутий, ніщо не забуто! Уроки другої світової війни” (до 60-ї річниці визволення України від фашистських загарбників), „Уроки історичної правди” (до Дня пам’яті жертв голодомору та політичних репресій).

Українським державним університетом економіки і фінансів, відповідно до плану виховної роботи, з метою адаптації першокурсників проведені: автобусна екскурсія по м. Києву для ознайомлення з історією міста та історичними пам’ятками; екскурсії до Державної поліграфічної фабрики цінних паперів для ознайомлення із процедурою друку цінних паперів, акцизних марок, талонів та інших документів державного зразка; Поліграфічного комбінату „Україна” для ознайомлення із процедурою друку цінних паперів, акцизних марок, талонів та інших документів державного зразка; відвідання Державного сховища дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння з метою ознайомлення з обігом цінних металів в Україні; відвідування ряду заходів та святкових концертів на Майдані Незалежності; екскурсія до Національного історичного музею „Києво-Печерська лавра”; відвідання „Театру на Подолі”.       

У Дніпропетровській академії три роки поспіль проводяться Всеукраїнські філософсько-богословські читання „Православ’я у світовій культурі”. Співзасновниками читань виступив також Дніпропетровський національний університет та редакційна колегія міжвузівської фахової збірки наукових праць з філософської, соціологічної та культурологічної тематики „Філософія. Культура. Життя”. У читаннях беруть участь Його Високопреосвященство Високопреосвященнійший Іриней, Митрополит Дніпропетровський і Павлоградський, Керуючий Дніпропетровською єпархією Української Православної Церкви, який благословив проведення читань, Єпископ Полтавський і Кременчуцький Філіп (Осадчук), інші представники духовенства, а також філософи та науковці вищих навчальних закладів, громадських організацій України. Спільно з молодіжним центром „Славута” проводяться засідання дискусійного клубу. З нагоди відзначення 150-річчя ювілею Д.І. Яворницького у жовтні–листопаді проводилися зустрічі з працівниками історичного музею та будинку-музею Д.І. Яворницького. Постійно проводяться соціологічні опитування серед студентської молоді академії з метою з’ясування ціннісних орієнтирів молоді. Молодь академії організувала надання шефської допомоги ветеранам. З нагоди відзначення Дня визволення Дніпропетровська, Дня Захисника Вітчизни та до Дня Перемоги у рамках акції „Милосердя” студенти щорічно організовують збір коштів на надання матеріальної допомоги ветеранам на лікування та придбання продуктових наборів. Такі ж акції проводяться і для воїнів-афганців. Студентами здійснюється шефство над дитячим будинком „Барвінок” Амур-Нижньодніпровського району міста, для вихованців якого організовуються свята до Дня Святого Миколая, до Дня захисту дітей. Активну участь студентський та науково-педагогічний колективи брали в акції „Книга – сільській бібліотеці”. На зібрані кошти були закуплені підручники, а також передані книжки багатьох членів колективу з власних бібліотек.

У Львівській академії з метою утвердження почуття національної свідомості та патріотизму проведено цикл лекцій та бесід, зокрема: „Я – українець”, „Формування модерної української нації”, а також організовано обговорення в академічних групах важливих подій у житті держави,  наприклад, „Про результати президентських виборів в Україні”. Успішною формою морального виховання є безкорислива благодійна діяльність. Студенти регулярно беруть участь у різних акціях з надання допомоги (подарунки, організація свят) дітям-сиротам з дитячих будинків та Дитячому дошкільному будинку №1 міста. Для втілення засад художньо-естетичного виховання студентів регулярно здійснюються відвідування та обговорення вистав Національного оперного театру ім. С. Крушельницької, театру „Воскресіння”, Національного театру ім. М. Заньковецької, концертів, екскурсій.   

В Одеському інституті до 20-ї річниці Чорнобильської катастрофи  проведено студентську конференцію „Чорнобильська трагедія та її наслідки”, а також виховні години „Чорнобиль – дзвін пам’яті”. З метою ознайомлення з історичним минулим України, її архітектурними пам’ятками студенти відвідали Умань, Київ, Львів, Миколаїв.  

У Донецькій філії постійно діють гуртки та клуби за інтересами: „Літературна вітальня”, краєзнавчий гурток, клуб „Берегиня”, „Господарочка”, проведено тиждень „Української письменності та літератури”.   

Харківська філія понад вісім років співпрацює з працівниками Харківського історичного музею, обласною науковою бібліотекою ім. В. Короленка. Ними спільно проведені: Шевченківський вечір „І лине над землею Шевченкове святеє слово…”, літературно-тематичний вечір до 75-річчя від дня народження української поетеси Ліни Костенко. До Дня української писемності проведено ряд заходів під девізом „Рідна мова українська, ти – душа мого народу”; відвідування студентами експозиції в обласній науковій бібліотеці ім. В. Короленка „Мудрість народу в слові живе”; зустріч з харківською поетесою Смоленською С.О.; музично-літературний захід „Вінець на покуті”; конкурс квіткових композицій з використанням українських поезій та пісень спільно зі студентами та викладачами Харківського музичного училища ім. Б.М. Лятошинського; бесіди та виховні години на теми: „Українська писемність: виникнення, історія та розвиток”, „Мова народу – кращий квіт його духовного життя”, „Ярослав Мудрий – видатний діяч, великий князь Київської Русі”, „Любити свою рідну мову – знати свою мову”, „Мова моя солов’їна” та ін. Народними традиціями, піснями, обрядами були сповнені „Андріївські вечорниці”, організовані спільно зі студентами Харківської державної академії культури. До 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні проведено засідання круглого столу на тему: „Переосмислення наслідків Великої Вітчизняної війни”. Студентка Пилипенко О. брала участь у Харківській обласній науково-практичній конференції педагогічних працівників та студентів ВНЗ І-ІV рівнів акредитації „Україна і друга світова війна” з темою „Звільнення Харківщини від німецько-фашистських окупантів”, тези якої увійшли до збірки матеріалів конференції. В ХІ Міському конкурсі студентських наукових робіт брала участь студентка Наркізова Н. з темою „Харків. Видатні люди”. У філії діє загін волонтерів, який визнано одним з кращих у Харкові. У співдружності з Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Червонозаводського району м. Харкова волонтери надають допомогу не лише людям похилого віку – учасникам Великої Вітчизняної війни, викладачам-ветеранам, але й ровесникам, які потребують матеріальної, моральної, психологічної підтримки. У районному конкурсі „Найкращий лист ветерану” студентка Логвиненко Л. посіла 2 місце.         

Студенти підпорядкованих вищих навчальних закладів брали участь у VІ Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика. Студентка І курсу Одеського інституту фінансів Хомовиченко А. посіла 1 місце у ІІ турі Одеського регіону цього престижного конкурсу, студенти Буковинської академії Дячук В. зайняв перше місце, а Попіль О. нагороджена грамотою управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації за знання української мови, творчий підхід до розв’язання мовних завдань.

За ініціативи Міністерства фінансів України, підтриманої навчальними закладами, проведено обмін студентами між спорідненими вищими навчальними закладами східних і західних областей України під час різдвяних свят. Студенти ознайомилися з багатьма колоритними українськими народними звичаями та обрядами, брали безпосередню участь у церковних різдвяних богослужіннях, накритті столу на Святий вечір з        12 страв, у підготовці та проведенні колядок, вертепів, інших різдвяних дійств. Зазначена акція поріднила молодь сходу і заходу, збагатила їх духовно, поглибила чуття єдиної родини, сприяла формуванню у неї унітарного, всеукраїнського патріотизму, громадянської та політичної зрілості.  

 

7. Спортивна та фізкультурно-оздоровча робота

Спортивно-оздоровча робота у вищих навчальних закладах здійснюється відповідно до державної програми "Фізичне виховання – здоров’я нації". Керівники навчальних закладів переконані, що найбільш випробуваний засіб зміцнення і підвищення працездатності студентів – це оптимальний руховий режим у вигляді регулярних занять фізичною культурою і спортом. Щороку в навчальних закладах проводяться спартакіади. Збірні команди навчальних закладів успішно виступають на обласних, всеукраїнських та міжнародних студентських змаганнях.

Спортивна база Дніпропетровської академії є однією з кращих не тільки серед профільних вищих навчальних закладів. 25-метровий відкритий плавальний басейн, легкоатлетичний стадіон з ігровими майданчиками і тенісним кортом, спортивний зал для студентів спеціальної медичної групи дають можливість студентам відвідувати 13 спортивних секцій: футболу, футзалу, волейболу (жіночого і чоловічого), баскетболу, тхеквондо, гандболу, армспорту, дзюдо, плавання, боротьби самбо, настільного тенісу, легкої атлетики. Щороку в академії проводиться спартакіада за 9-ма видами спорту та спартакіада серед мешканців гуртожитку. Студенти Академії у 2005 році брали участь у Всесвітній універсіаді у м. Ізмір (Туреччина), на якій студентки Кожохіна І. та Анненкова К. вибороли для України чотири срібні та дві бронзові нагороди з художньої гімнастики. Участь у чемпіонатах світу брали: з дзюдо – студенти Прокоф’єва М., Греков В., Полянський В., Данілом О.; з художньої гімнастики – Кожохіна І. Бронзовою призеркою Чемпіонату Європи з дзюдо (Нідерланди) стала Прокоф’єва М., бронзовою призеркою першості Європи з дзюдо (Словенія) стала Малікова Н. Чемпіонами України та призерами чемпіонатів України 2005 року є 14 студентів Академії. Збірна команда Академії з пляжного футболу перемогла у турнірі „Кубок Чорного моря”. Команди Академії з жіночого волейболу та футзалу беруть участь у чемпіонатах України серед команд вищої ліги сезону 2005-2006 рр. За результатами виступу збірних команд у VІІ літній Універсіаді України Академія посіла І місце у загальному заліку серед 78 ВНЗ України (шоста категорія). В Академії навчаються студенти – члени національних збірних команд України з різних видів спорту, три учасника ХХVІІІ Олімпійських ігор 2004 року в Греції, багаторазові чемпіони Європи, чемпіони та призери Світу, серед них: один заслужений майстер спорту, шість майстрів спорту міжнародного класу, тридцять майстрів спорту України.

У Буковинській академії у 2005 році значно покращилася база фізичного виховання студентів – введено в експлуатацію оздоровчо-спортивний комплекс з просторими аудиторіями, сучасним тренажерним залом, душовими, роздягальнею. До послуг студентів сауна, обладнана за європейськими стандартами. У навчальному закладі щомісячно проводилися „Дні здоров’я”, спартакіади з легкої атлетики, волейболу, баскетболу, футболу, настільного тенісу, шахів, спортивні змаганні зі студентами інших навчальних закладів області. Активно працювали спортивні гуртки і секції. Наукове студентське товариство „Планета здоров’я”, спортивний клуб „Фінансист” щоквартально здійснювалися туристичні походи в Карпати. Спортсмени Академії входили до складу збірних команд Чернівецької області з шахів (Ткач В.), карате-до (Ананьєва Н. та Желізко Ю.), стрільби з лука (Сокало О.), брали участь у складі збірної області в Універсіаді України (Скутарєва Ю. та Куцка М.).  

У Львівській академії працюють 12 спортивних секцій. З метою розвитку молодіжного та юнацького туризму кафедрою фізичного виховання Академії були проведені туристичні походи та змагання за програмою „Козацькі забави”, похід у Карпати у рамках міжвузівських змагань „Спорт для всіх”, сходження студентів та викладачів на гору Пікуй. У рамках IХ Всеукраїнського студентського спортивного фестивалю студенти Академії брали активну участь у змаганнях з легкої атлетики, волейболу, футболу, а також у першості Львівської області з кросу. Налагоджена робота спортивних секцій і в студентському гуртожитку.

У Донецькій філії створено п’ять спортивних секцій, в яких займаються 102 студенти. У спеціальній групі займаються 75 студентів.

В Одеському інституті у 2005 році працювало 14 спортивних секцій, які відвідували 250 студентів. У звітному періоді у спортивних змаганнях          м. Одеси серед ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації команди інституту посіли І місце – з шашок, гандболу, легкоатлетичного кросу. За результатами змагань колектив інституту посів 3 загальнокомандне місце. У легкоатлетичній естафеті під девізом „Факел пам’яті нести молодим”,  присвяченому визволенню м. Одеси від німецько-фашистських загарбників, команда посіла 2 місце. В інституті традиційно проводяться виховні заходи „Козацькому роду нема переводу” та „Міс фінансистка”.

У Харківській філії діють 6 спортивних гуртків: зі спортивних ігор, з легкої атлетики, аеробіки. У районній та міській спартакіадах „Спорт протягом життя” команда філії зайняла ІІІ місце та отримала диплом і Кубок. Особливо активною і різноплановою була діяльність туристично-пошукового гуртка, який охоплював 50 студентів. У 2005 році його члени відвідали Львів, Крим, здійснили лижний похід вихідного дня до смт Старий Салтів Харківської області, побували у м. Києві на Міжнародних змаганнях зі спортивної гімнастики на Кубок Ірини Дерюгіної, на гуморині у м. Одесі, у Сумському військовому інституті.  

 

8. Санітарно-профілактична робота

З метою утвердження здорового способу життя, зміцнення здоров’я студентів у навчальних закладах постійно організовуються санітарно-профілактичні заходи.

У Буковинській академії функціонує наукове студентське товариство „Планета здоров’я” та екологічний гурток „Едельвейс”, які допомагають студентам більш компетентно орієнтуватися в медичних та екологічних проблемах сучасності. Проводяться конкурси студентських газет „За здоровий спосіб життя” та „Природа рідного краю”.  

У штаті Дніпропетровської академії є лікар у гуртожитку та лікар на кафедрі фізичного виховання і спорту. Окрім цього, у штаті навчального закладу є лікар, який спільно з профспілковим комітетом щотижня проводить перевірки роботи їдальні, здійснює введення в меню дієтичних блюд, консультує студентів та працівників академії щодо дієти при різних захворюваннях. Активну участь у пропаганді здорового способу життя бере молодіжний центр „Славута”, що проводить такі акції, як: „АнтиСНІД”, „Вітаміни проти тютюну” тощо. Академією укладено договір про співпрацю з Центром соціальних служб для молоді. З 2005 року укладено угоду про співпрацю з Благодійним фондом „Воскресіння”, який проводить акції щодо запобігання наркотичній залежності у молоді. Перед студентами виступають колишні споживачі наркотиків, проводяться антинаркотичні дискотеки.

У формуванні екологічної культури студентства у Львівській академії важливу роль відіграють екологічні екскурсії, інформаційні лекції та бесіди, тематичні вечори. За звітний період були проведені лекції та бесіди на теми: „Забруднення довкілля радіоактивними відходами”, „Глобальні екологічні проблеми”, „Економічні аспекти проблеми побутових відходів на Львівщині”. З метою профілактики й попередження захворювання на ВІЛ/СНІД для студентів Академії медичними працівниками та представниками громадських організацій організовуються лекції-бесіди. Двічі на місяць працівниками санепідемстанції Шевченківського району м. Львова проводиться перевірка санітарного стану гуртожитку Академії.

В Українському державному університеті економіки і фінансів проведено студентську наукову конференцію на тему: „Сучасна екологічна ситуація в Україні та шляхи її поліпшення”.

У Харківській філії проводяться різноманітні акції: до Міжнародних днів боротьби з тютюнопалінням (акція – „Один день, один місяць, один рік і все життя – без паління”), зі СНІДом, з наркоманією та наркобізнесом. Особливо масштабними були заходи декади „Молодь – проти наркоманії та СНІДу”, у програмі якої редколегіями груп були здійснені випуски інформаційних листків, проведені конкурси плакатів, екскурсії до патологоанатомічного музею медичного університету, консультації з психологами, лікарями різного профілю тощо. У гуртожитку багато років активно працює старостат, який контролює санітарно-гігієнічний стан житлових кімнат та блоків, організовує генеральні прибирання, чергування, допомагає у благоустрої як приміщень, так і прилеглої території.

 

9. Художня самодіяльність

З метою виховання загальної культури, прагнення до змістовного дозвілля, формування художньо-естетичної освіченості студентів, їх поглядів і смаків, які ґрунтуються на народній естетиці, вироблення уміння примножувати культурно-мистецькі надбання народу, розвивати таланти і здібності особистості в усіх навчальних закладах організована художня самодіяльність, клуби за інтересами.

Українським університетом проведено новорічний конкурс „Міс Університет” та концерт на презентації молодіжного журналу „Студент”.

У Буковинській академії стало традицією проведення загальноакадемічних мистецько-виховних заходів „Свято рідної мови” та літературних вечорів, присвячених Т.Г. Шевченку, зустрічей з українськими поетами, письменниками, художниками, митцями, науковцями. В Академії діють студентський клуб, гуртки художньої самодіяльності: вокальний, оркестр народних інструментів, танцювальний, клуб КВК. Колективи і учасники художньої самодіяльності брали участь не лише у загально-вузівських заходах, але й у міських, обласних конкурсах, фестивалях, інших акціях. Так, вокаліст Іван Берла брав участь у концертній загальноміській благодійній акції до Міжнародного дня студента та зайняв перше місце у загальноміському конкурсі „Студент року – 2005”.

У Дніпропетровській академії організована діяльність студентського клубу як центру художньо-естетичного виховання молоді, в якому постійно діють 6 творчих колективів та гуртків художньої самодіяльності: вокального співу, сольного співу, СТЕМ, цирковий, художнього слова, сучасного і народного танцю та театр “Сльози Мельпомени”. Клубом щорічно організується проведення фестивалів (оглядів-конкурсів) художньої самодіяльності. Заключний гала-концерт присвячується проведенню новорічних свят. Переможцям огляду-конкурсу вручаються подарунки. Серед заходів – урочистості до Дня знань: театралізоване свято „Посвята у студенти”, проведення  щомісяця конкурсних та театралізованих програм, вечорів відпочинку, концертів, що присвячуються міжнародним подіям, традиційним святам, вечори вшанування відмінників навчання, студентів-науковців, кращих спортсменів та аматорів художнього мистецтва. Підсумком роботи студентського клубу була участь у міжвузівському фестивалі художньої самодіяльності „Студентська весна – 2005”. На цьому фестивалі Академія вдруге виборола Гран-Прі. Отримали дипломи в номінації „Кращий колектив” такі колективи: студентський театр естрадних мініатюр „Сльози Мельпомени”, циркова студія „Шапіто”, вокальна група „Рапсодія”, вокальний квінтет „ФЕІ”, танцювальний колектив сучасного та бального танцю „Лазурит”. Вперше студентський клуб брав участь у Всеукраїнському фестивалі художньої самодіяльності „Барви осені”, що проводився у м. Києві. Серед більше ніж 80 вищих навчальних закладів колективи Академії посіли призові місця у всіх номінаціях. З метою забезпечення змістовного дозвілля (у першу чергу зі студентами, що мешкають у гуртожитку) в Академії організована діяльність Молодіжного центру „Славута”, у рамках якого діють дискусійний клуб, клуби брейн-рингу та КВК, студії „Натхнення” та „Територія краси”.

Реалізація творчого потенціалу студентів Львівської академії здійснюється у гуртках художньої самодіяльності. При студентському клубі діють: ансамбль естрадної пісні „Водограй”, вокальний ансамбль „Майоран”,  драматичний гурток „Золоте слово”, танцювальний гурток „Відлуння”. В ансамблі естрадної пісні „Водограй” студенти мають можливість навчитися грі на музичних інструментах; в ансамблі „Майоран” – вивчати твори національної і світової класики, а також виконувати авторські пісні; у гуртку „Відлуння” вивчати хореографію та танці народів світу. Драматичним гуртком „Золоте слово” поставлені вистава „На перші гулі” за С. Васильченком, Різдвяний вертеп, вистава до Дня Святого Миколая. Учасниками художньої самодіяльності проводяться концерти з нагоди зустрічі з випускниками минулих років, до Дня відкритих дверей, посвяти першокурсників, з нагоди вручення дипломів. Традиційними святковими програмами стало проведення в Академії конкурсів „Викладач року” та „Міс ЛДФА” за участю студентів та викладачів. Студенти беруть участь і у різноманітних міських та обласних творчих конкурсах. Так, студент Русиняк Р. став переможцем обласного фестивалю творчої молоді у м. Самборі.         

У Донецькій філії традиційним став конкурс художньої самодіяльності „Дебют першокурсника”.  

У Харківській філії створено Студентський клуб, який спільно із студентським самоврядуванням організовує роботу об’єднань за інтересами, концертні програми, культурні заходи. Працюють вокальний, хореографічний гуртки, КВК, СТЕМ, літературно-поетичний. Студенти виявляють творчі здібності у конкурсах „Слобожаночка”, „Пані досконалість” (до 8-го Березня) та ін. Філією започатковано фестиваль художньої творчості „Слобожанські вечорниці”, інтерес до якого щорічно виявляють 10-15 вищих навчальних закладів Харкова. Окрім цього, проведено конкурс „Студент року” у семи номінаціях. У районному турі у номінації „Громадська діяльність” переможницею стала студентка філії Криворучко Д. У Всеукраїнському конкурсі „Перлина України” у номінації вокал Кочура Д. виборола 2 місце.

Студенти Одеського інституту відвідували балети П. Чайковського „Лебедине озеро”, „Спляча красуня”, А. Адана „Жизель”, опери Д. Россіні „Севільський цирульник”, Ж. Бізе „Кармен”. Тривала дружба єднає студентів інституту з Українським музично-драматичним театром ім. В. Василька. Вони відвідували всі прем’єри сезону 2005: М. Гоголя „Ревізор”, У. Шекспіра „Сон у літню ніч”, Б. Брехта „Матінка Кураж” та ін.  

З метою забезпечення змістовного дозвілля студентів у підпорядкованих Міністерству фінансів вищих навчальних закладах діють Клуби Веселих та Кмітливих. Його учасники створюють сценарії виступів, проводять костюмовані акції, виступи на святкуванні Міжнародного Дня студента, розважальні програми до новорічних ялинок для дітей працівників навчальних закладів тощо.

 

_____________

Розробник: Корпорація "Cофтлайн" (Україна) © Міністерство фінансів України
Rambler's Top100